Blog

Babcia, która głaskała kury

BABCIA MARCJANNA

Wyobraźcie sobie sytuację – kobieta bierze na kolana kurę, głaszcze ją, mówi do niej, traktuje z czułością i rezygnuje z jedzenia drobiu. Szalona ekolożka? Wegańska aktywistka? Aaa, to na pewno Ola Wołkowska z Instagrama (@Jaklubimy)! Nic z tych rzeczy. To moja prababcia. Marcjanna.

BABCIA MARCJANNA

Przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych opowiadałem na Instastories o przeszukiwaniu rodzinnych archiwów, robieniu sobie pamiątkowych zdjęć i zadbaniu o rodzinne historie. Samemu udało mi się znaleźć u rodziców pudełko z fotografiami, których chyba nigdy nie widziałem na oczy!

Zaskoczenie, to chyba najlepsze słowo na moją reakcję kiedy zobaczyłem na jednym ze zdjęć opisaną powyżej scenę. Trudno uwierzyć, że to zdjęcie wykonano co najmniej 50-60 lat temu. Bo jak to? Żyć na wsi, hodować kury i ich nie jeść? To dopiero fanaberia! A jednak. Szymon Hołownia byłby dzisiaj z niej dumny.

Zdjęcie w oryginale jest malutkiego formatu. Postanowiłem je zeskanować, zrobić delikatny retusz i zrobić odbitkę jeszcze raz – tym razem nieco większą. Sami powiedzcie, czy ta scena nie nadaje się idealnie do domowej galerii?

Nie czekaj i już teraz wywołaj zdjęcia do swojego archiwum! Mogę Ci w tym pomóc 👇

Pochodzę z Warszawy, tutaj też mieszkam i tutaj się uczę. Skończyłem studia teologiczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, choć jeszcze czekam na obronę pracy magisterskiej. Sporą część czasu zajmuje mi także praca w biurze rzecznika prasowego Archidiecezji Warszawskiej. Moje teksty znajdziecie także w serwisach Ewangelizacja.waw.pl oraz TwojaBiblia.pl.